در نشست تخصصی فرهنگ عاشورایی و تاثیر آن بر ادبیات ایران عنوان شد؛ادبیات عاشورایی از غنی ترین و حماسی ترین ذخایر فکری و احساسی مکتب شیعه است

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گفت: ادبیات غنی عاشورایی، محرک خوبی برای مبارزه و ایستادگی در برابر ظلم و دفاع از مظلوم است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، با حضور رباب عزیزخانی، مدیرکل و جمعی از نویسندگان و پژوهشگران، نشست تخصصی فرهنگ عاشورایی و تاثیر آن بر ادبیات ایران در کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان با اشاره به تاثیر شگرف ادبیات ایران از حماسه عاشورا، اظهار داشت: ادبیات عاشورایی از غنی ترین و حماسی ترین ذخایر فکری و احساسی مکتب شیعه است و شاعران متعددی در دوره های مختلف، این واقعه را در قالب زبان شعر و مریثه به تصویر کشیدند.

رباب عزیزخانی با اشاره به رواج بحران های مختلف در منطقه خاورمیانه و حضور جوانان مدافع حرم برای دفاع از حریم اهل بیت و ارزشهای حسینی گفت: ادبیات غنی عاشورایی که با الهام از واقعه عاشورا شکل گرفته، محرک خوبی برای مبارزه و ایستادگی در برابر ظلم و دفاع از مظلوم است.

 در ادامه این نشست شهاب وطن دوست از نویسندگان و پژوهشگران استان، اوج مدیحه سرایی در خصوص واقعه عاشورا را بعد از شکل گیری حکومت صفویه دانست وگفت: شعر عاشورایی مختص شیعیان نبود و شاعران اهل سنت نیز که از تعصبات سیاسی حکومت پیروی نمی کردند به سرودن این اشعار می پرداختند اما با به قدرت رسیدن حاکمان شیعه صفوی، واقعه عاشورا به بزرگترین نماد شیعی تبدیل شد و این دوران آغازی شکوهمند برای شعر عاشورایی بود.

 در ادامه مهدی میرزا رسول زاده یکی دیگر از پژوهشگران استان نیز ضمن شعر خوانی در خصوص واقعه عاشورا به تشریح تاثیر فرهنگ عاشورا در ادبیات معاصر بویژه ادبیات دفاع مقدس پرداخت و گفت:  شکل گیری نهضت انقلاب اسلامی که از عاشورای سال 42 شروع شد، ریشه و افکار خود را از عاشورا الهام گرفته بود.

وی خاطر نشان کرد: اشعار عاشورایی در این دوران مفهومی تازه به خود گرفت و معارف عاشورا و هدف قیام امام حسین (ع) روز به روز در شعر شاعران معاصر تجلی پیدا کرد.

در پایان این نشست توران قربانی از بانوان فعال و پژوهشگر دفاع مقدس، ضمن شعر خوانی به خاطره گویی از دفاع مقدس پرداخت.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 214