مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل خبر داد؛افتتاح دو باب کتابخانه روستایی و کتابخانه مرکزی بیله سوار تا پایان سال جاری

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل از تکمیل و بهره برداری کتابخانه های روستایی انجیرلو و شام اسبی وکتابخانه مرکزی بیله‌سوار تا پایان سال جاری خبر داد.

رباب عزیزخانی در حاشیه افتتاح نمایشگاه سراسری کتاب در اردبیل اظهارداشت: نمایشگاه کتاب همه ساله در مراکز استان‌ها برگزار می‌شود و برگزاری این نمایشگاه‌ها تاثیر بسزایی در توسعه فرهنگی و همچنین تقویت و ترغیب مردم به امر کتاب و کتابخوانی دارد.

وی با بیان اینکه علاوه بر مراکز استا‌ن‌ها باید در شهرستان‌ها نیز در مقاطع مختلف زمانی این نمایشگاه‌ها برگزار شود، خاطرنشان کرد: قطعا استقبالی که مردم شهرها و روستاهای مختلف از این نمایشگاه انجام می‌دهند یک استقبال خوب و گرم است و زمینه یک تحول اساسی را  در حوزه کتاب و کتابخوانی فراهم می‌آورد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل با اشاره به اینکه در کنار برگزاری نمایشگاه کتاب برنامه‌های جنبی متنوعی از سوی اداره کل کتابخانه‌های عمومی در نظر گرفته شده است، گفت:  اجرای برنامه رونمایی از کتاب‌های جدید و همچنین نقد و بررسی کتاب‌ها را در زمان برگزاری نمایشگاه شاهد خواهیم بود و در کنار رونمایی از کتاب عدالت عزت‌پور سعی می‌کنیم در روزهای آینده یک فضای مناسبی را برای حضور کودکان و نوجوانان در بخش قصه‌گوئی فراهم کنیم تا کودکان و نوجوانان با حضور مجریان مطرح استانی و همچنین قصه‌گویان توانمند بتوانند با قصه‌های جدید آشنا شده و در قالب این برنامه جذاب با کتاب و کتابخوانی بیشتر آشنایی پیدا کنند.

عزیزخانی معرفی کتاب‌های منتشر شده در حوزه صفویه شناسی و همچنین کتاب‌های جدید برای کودکان را در کنار عضویت آنلاین در کتابخانه‌های عمومی جزو برنامه‌های در نظر گرفته توسط این اداره کل در نمایشگاه کتاب اعلام کرد و افزود: تمامی این برنامه‌ها با همکاری و مشارکت مردم و علاقمندان به کتاب انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: برای نیمه دوم سال، نشست‌های کتابخوان، جمع‌خوانی کتاب، برنامه‌های نقد و بررسی کتاب، رونمایی از کتاب‌های جدید و همچنین برگزاری مسابقات کتابخوانی را به صورت فراگیر و عمومی در همه کتابخانه‌های استان اردبیل شاهد خواهیم بود و در مناسبت‌های خاص نیز برنامه‌های ویژه‌ای را برگزار می‌کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل همچنین خاطرنشان کرد: به مناسبت روز شعر و ادب که مصادف با ایام تاسوعا و عاشورا بود ما برنامه‌ای را در قالب تاثیر عاشورا در ادبیات کشورمان و بررسی ویژگی‌های آثار شاعران و ادبا را در این زمینه در کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار می کنیم.

عزیزخانی در ادامه به افتتاح دو باب کتابخانه روستایی در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: کتابخانه روستایی شام اسبی در شهرستان اردبیل و روستای انجیرلو در شهرستان بیله سوار به زودی افتتاح خواهد شد و کتابخانه مرکزی بیله‌سوار نیز در 2 هزار مترمربع زیربنا و با پیشرفت 95 درصد آماده افتتاح است.

وی گفت: ما به غیر از این کتابخانه‌های سعی می‌کنیم با مشارکت خیرین و مردم نسبت به احداث کتابخانه در مناطق محروم اقدام کنیم و در این زمینه در برخی از شهرهای فاقد کتابخانه قصابه، اسلام‌آباد و ایردموسی احداث و راه‌اندازی کتابخانه مدنظر است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل به تقارن برگزاری این نمایشگاه با ایام بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و حضور دانش‌آموزان و دانشجویان اشاره و خاطرنشان کرد: قطعا برگزاری این نمایشگاه‌ها محرک خوبی خواهد بود تا دانش‌آموزان و دانشجویان بیش از پیش با فرهنگ کتاب و کتابخوانی آشنا شوند که البته در تقویت و تعالی این فرهنگ به محرک‌های قوی‌تری نیز نیاز داریم.

عزیزخانی اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه کتاب هم در سال گذشته و هم امسال به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور ناشران کشوری و استانی و همچنین کتابفروشی‌ها به شکل مناسب و مطلوب در حال برگزاری است که سال به سال تقویت می‌شود.

وی بیان کرد: در نمایشگاه امسال با توجه به تنوع حضور ناشران و کتاب‌های عرضه شده در بخش‌های مختلف ما یک شرایط مناسبی را شاهدیم و امیدواریم علاقمندان از فرصت فراهم شده در خرید و مطالعه کتاب استفاده کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل در مورد توسعه کتابخانه مدارس نیز گفت: ما اغلب نشست‌های کتاب را در مدارس برگزار می‌کنیم و تعامل خوبی را با آموزش و پرورش داریم.

عزیزخانی ادامه داد: ما در طول سالتحصیلی اهدای کتاب را به مدارس انجام می‌دهیم و امیدواریم با همکاری خیرین و نوسازی مدارس کتابخانه‌های این مراکز در بهترین و جذاب‌ترین نقطه مدرسه احداث شود تا علاقمندی دانش‌آموزان را به امر کتاب و کتابخوانی شاهد باشیم.

وی افزود: ما برای تقویت این جریان ارزشمند نیاز به محرک‌های بسیار قوی‌تر هم در حوزه فضای کتابخانه‌های و هم تامین و تجهیزات و تهیه کتاب داریم که امیدواریم در بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری اقداماتی را انجام دهیم تا دانش‌آموزان با علاقمندی بیشتر به کتاب و کتابخوانی در مدارس روی آورند.

 

 

 
تعداد بازديد اين صفحه: 69