در قالب طرح چهل قلم؛محمدرضا بایرامی نویسنده معاصر ایران در زادگاهش تجلیل شد

به همت اداره کل کتابخانه های عمومی و در قالب طرح «چهل قلم» از محمد رضا بایرامی در آستانه چهلمین فجر انقلاب اسلامی در زادگاهش اردبیل تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در پاسداشت خدمات فرهنگی و ادبی نویسندگان متعهد و انقلابی طی مراسمی در تالار بیضا کتابخانه عمومی شهید مطهری اردبیل و با حضور مسئولان، نویسندگان و اهالی فرهنگ و هنراز محمد رضا بایرامی با اهدای لوح سپاس تجلیل شد.

در این مراسم مدیر کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل با تبریک فرا رسیدن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: ما به وجود اهالی فرهنگ و هنر که در این 40 سال با قوت و قدرت تلاش کردند تا بهترین آثار را دربستر انقلاب اسلامی برای مخاطبان مهیا و فراهم کنند افتخار می کنیم.

رباب عزیزخانی اهمیت قلم و سوگند یاد شده در قرآن را به این عنصر ارزشمند یادآور شد و خاطرنشان کرد: ارزش و جایگاه قلم به قدری روشن است که در طول تاریخ آنهایی که با تکیه برقلم و کلام نافذ خود توانسته اند آثاری را پدید آورند همواره در تاریخ ماندگار شده اند.

وی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حرکت های خوبی در بها دادن به قلم نویسندگان و همچنین توسعه علم و باسوادی مردم انجام شده است افزود: امروز خوشحال هستیم که کتابخوانی جزو کارهای روزانه مردم بویژه نسل نوجوان وجوان ماتلقی می شود و مجموعه آموزش و پرورش باید در راستای ترویج مطالعه به نوشتن و زنگ های انشاء بهای بیشتری بدهند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ارزش کتاب را در آگاهی بخشی به افراد جامعه بسیار خطیر دانست و افزود: همه چیز در سایه نوشتن و به قلم آوردن معنا و مفهوم می یابد به طوری که در سایه نوشتن است که هنر سینما، تئاتر و سایر حوزه ها به رشد و بالندگی رسیده اند.

عزیزخانی به اقدام خوب نهاد کتابخانه های عمومی کشور در برگزاری طرح «چهل قلم» در استانها به نیت تجلیل از نویسندگان متعهد و انقلابی اشاره کرد و گفت: ما نیز در استان اردبیل درپاسداشت خدمات محمدرضا بایرامی نویسنده معاصر ایرانی که آثار او در سطح ملی و استانی خوش درخشیده تصمیم گرفتیم تا از فرزند سبلان در این مراسم تجلیل کنیم.

وی در ادامه به رشد کمی و کیفی کتابخانه های عمومی استان اردبیل در سال های اخیر و در این 40 سال اشاره و تصریح کرد: در حالی که در قبل از انقلاب 8 باب کتابخانه عمومی در سطح استان داشتیم این تعداد هم اکنون با 10 برابر رشد به 77 باب رسیده است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل به افزایش عضویت علاقمندان در کتابخانه های عمومی و همچنین اهدا و امانت دادن کتاب به مخاطبان اشاره کرد و گفت: در این 40 سال تمام تلاش ها و برنامه ریزی ها بر این بوده است تا علاقمندان به کتاب  بتوانند آثار ارزشمند را به راحتی تهیه کرده  و نسبت به مطالعه آن اقدام کنند.

آثار بایرامی با زندگی روستایی عجین شده است

در این مراسم استاد و محقق دانشگاه  محقق اردبیلی در برشمردن ویژگی های بایرامی نویسنده معاصر ایران بیان کرد: کتاب نوشتن در حوزه کودک و نوجوان با توجه به محدودیت کلمات و فضای خیال انگیز بسیار سخت تر از تولید آثار برای بزرگسالان است.

میرزارسول زاده گفت: ویژگی هایی که درآثار استاد بایرامی به راحتی می توان مشاهده کرد، تبلور زندگی روستایی و همچنین بهره گیری از تجربیات شخصی، توصیف عالی طبیعت و توجه به بوم گرایی و تصویرهای خیال انگیزی است که بایرامی در ذهن خود از زادگاهش اردبیل داشته است.

وی افزود: نتیجه گرایی در داستان های بایرامی به خوبی مشاهده می شود به طوری که بایرامی در قالب ایدئولوژی رفتار گرایانه اش در آثارش سعی می کند آنچه که حقیقت دارد به زیبائی به تصویر بکشد.

محمود مهدوی دیگر نویسنده اردبیلی واز دوستان قدیمی بایرامی نیز بیان کرد: بنده از سال 80 با بایرامی نویسنده معاصر ایران افتخار دوستی دارم ودراین مدت بایرامی توانسته است در خلق رمانها، بویژه آثار ادبی برای کودکان و نوجوانان تاثیر گذاری کند.

وی یکی از کتاب های مشهور او را رمان« مردگان باغ سبز» معرفی کرد و گفت: این کتاب ارزشمند در حقیقت رمان خواندنی است که علاقمندان به راحتی می توانند زوایای مختلفی از تفکر و اندیشه نویسنده را در آن به عینه مشاهده کنند.

مهدوی اضافه کرد: بیشتر آثار بایرامی به سبلان و اردبیل ارتباط دارد به طوری که بنده از وی به عنوان ذخایر ارزشی خطه سبلان نان می برم که همواره در آثارش از سه عنصر نوجوان، روستا و جنگ بهره برده و در عین حال غیبت عشق را در آثار او میتوان مشاهده کرد.

آثاری در قواره انقلاب اسلامی پدید نیاوردیم

نویسنده معاصر ایران در این مراسم اظهار داشت: بنده علاقه ای ندارم که در چنین برنامه هایی تعریف و یا تمجید از خود داشته باشم اما حرکت خوبی که نهاد کتابخانه های عمومی کشور در باب تجلیل از نویسندگان به شکل استانی فراهم کرده حرکت خوبی است که قطعا می تواند الگو و معیاری برای توسعه کار نویسندگی بویژه برای نسل جوان و نوجوان ما باشد.

محمدرضا بایرامی گفت: ما متاسفانه قدر داشته های خودمان را نمی دانیم در حالی که باید بهترین آثار نویسندگان ما در مناطق مختلف در اختیار مخاطبان و علاقمندان قرار گیرد که انتظار می رود این ضعف را نهاد های فرهنگی در استان های مختلف و با معرفی ارزشمند ترین نیروهای انسانی اعم از هنرمندان و اهالی فرهنگ فراهم کنند.

این نویسنده خوش ذوق اردبیلی با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بیان کرد: با گذشت چهل سال از پیروژی انقلاب اسلامی هنرمندان و نویسندگان ما نتوانستند در قواره انقلاب اسلامی آثار ارزشمندی را تولید کنند در حالی که ما در 40 سالگی انقلاب که نقطه تکامل و بلوغ انقلاب است باید به تولید آثار ارزشمند همت کرده و قدم بگذاریم.

در حاشیه تجلیل از محمدرضا بایرامی در قالب طرح «چهل قلم» آثاری از این نویسنده برجسته کشورمان به صورت نمایشگاهی در محوطه کتابخانه عمومی شهید مطهری اردبیل در معرض دید علاقمندان به کتاب و کتاب خوانی قرار گرفت.

بایرامی نویسنده معاصر ایران است که با کتاب های متعدد نظیر کوه مرا صدا زد، رمان لم یزرع و .... در سال های اخیر توانسته است جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و چندین جایزه بین المللی را از آن خود کند که علاوه برتالیفات متعدد از این نویسنده کتاب هایی نیز به زبانهای خارجی ترجمه شده است.

عكس هاي مرتبط :
 
تعداد بازديد اين صفحه: 63