مدیرکل کتابخانه های عمومی عنوان کرد؛ساماندهی کتب خطی، چاپ سنگی و سربی در کتابخانه های عمومی استان

رباب عزیزخانی گفت: در راستای احیای هویت تاریخی و فرهنگی اردبیل، کتاب های خطی، چاپ سنگی و سربی در کتابخانه های عمومی ساماندهی می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، کارگاه آموزشی ساماندهی نسخ خطی،چاپ سنگی وسربی، با حضور رباب عزیزخانی،مدیرکل، رضا محمودپور کارشناس منابع خطی، چاپ سنگی و سربی نهادکتابخانه های عمومی کشور و جمعی از کتابداران در کتابخانه مرکزی اردبیل برگزار شد.
در ابتدای این مراسم مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گفت: نسخه های خطی گنجینه های پایان ناپذیری برای آگاهی هایی است که ما برای شناخت تاریخ و فرهنگ خود، به آنها نیاز جدی داریم.
وی به نگهداری کتاب های خطی توسط بعضی از مردم در خانه های خود اشاره کرد و گفت: متاسفانه ما از نعمت آگاهی های بزرگتری که در میان نسخه های خطی پنهان شده بی بهره ایم و نگهداری غیر اصولی در منازل، این گنجینه های غنی را در معرض آسیب های جدی قرار می دهد.
عزیزخانی با بیان اینکه در سال های اخیر تلاش های زیادی برای جمع آوری و ساماندهی این منابع ارزشمند در کتابخانه های عمومی صورت گرفته است گفت: مردم نیز می توانند در راستای نگهداری بهینه و حفظ و صیانت ازاین آثار، با اهدای کتا بهای خطی و نفیس به کتابخانه های عمومی، زمینه استفاده و بهره برداری محققین از این منابع را فراهم کنند
مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تصریح کرد: هم اکنون 44 نسخه کتاب خطی،120نسخه چاپ سنگی وسربی در کتابخانه مرکزی استان وجود دارد و با برنامه های صورت گرفته، شناسایی و انتقال کتاب های نفیس موجود در سایر کتابخانه های عمومی استان در حال انجام است که پیش بینی می شود این تعداد به سه برابر افزایش یابد.  
عزیزخانی در بخش دیگری از سخنان خود از تامین تجهیزات مورد نیاز این بخش در سال جاری خبرداد و گفت: قسمتی از تجهیزات مورد نیاز بخش نسخ خطی شامل دوربین دیجیتال، لوازم سخت افزاری و قفسه های مخصوص، با اعتباری بالغ بر 400 میلیون ریال از محل اعتبارات تملک دارائیهای سرمایه ای خریداری شده است و طبق برنامه ریزی صورت گرفته از محل اعتبارات سالجاری نیز تجهیزات مورد این بخش تامین خواهد شد.
وی ضمن دعوت از مردم برای اهدای کتاب های قدیمی خود به کتابخانه های عمومی خاطر نشان کرد: با برگزاری دوره آموزشی ساماندهی نسخ خطی برای کتابداران زمینه آشنایی بیش از پیش کارکنان با این گنجینه های علمی و فرهنگی فراهم می شود.
در ادامه رضا محمود پور نیز ضمن تشریح وضعیت کتاب های خطی،چاپ سنگی و سربی در کتابخانه های عمومی کشور، نکات مورد نیاز در خصوص شناسایی، فهرست نویسی و نگهداری این کتاب ها را آموزش داد.
 
 
تعداد بازديد اين صفحه: 101