صفویه شناسی
1397/5/11 پنجشنبه با حضور معاون سیاسی وامنیتی استاندار؛ بخش ویژه صفویه شناسی در کتابخانه مرکزی اردبیل راه اندازی شد مدیرکل کتابخانه های عمومی استان: افتتاح بخش ویژه صفویه شناسی نقش محوری را در تامین نیازهای علمی و تحقیقاتی محققان ایفا خواهد کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل،معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل در مراسم افتتاح بخش ویژه صفویه شناسی درکتابخانه مرکزی اردبیل اظهار داشت: این بخش به عنوان یک گنجینه مهم از اسناد تاریخی اردبیل و بویژه سلسله صفویه محسوب می شود و کتاب های گرد آوری شده در این مجموعه در شناساندن هویت تاریخی این شهر نقش تاثیر گذاری را خواهد داشت.
نواداد، توجه به حوزه فرهنگی و تاریخی اردبیل را مهم برشمرد و افزود: صفویان به عنوان اولین سلسله پس از ورود اسلام به ایران توانستند با تشکیل دولت متمرکز و قدرتمند، هویتی مبتنی بر مذهب تشیع را برای این سرزمین و ساکنان آن ایجاد نمایند.
وی خاطر نشان کرد تشکیل حکومت صفویان در اردبیل از یکسو موجب بازگشت ایران به صحنه‌ی معادلات و مناسبات جهانی شد و از دیگر سوی، ایرانی را بنیان نهادند که در دوره‌های بعد از خود نیز منشا اثر فراوان بوده‌اند.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل افزود: نقش صفویان به عنوان یک حکومت شیعی در مطالعاتتاریخی ایران بالاخص در حوزههای دینی و مذهبی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و صفویان درمیان تمامی سلسلهها و حکومتهای شیعه مذهب در طول تاریخ اسلام، مهمترین و موثرترین نقش رادر پیشرفت تشیع و نهادینه کردن آن داشتهاند
مدیر کل کتابخانه های عمومی استان نیز در این مراسم از گرد آوری بیش از 150 نسخه کتاب و 47 حلقه لوح فشرده برای راه اندازی این بخش خبر داد و خاطر نشان کرد: این اداره کل همزمان با گرامیداشت هفته اردبیل (30 تیر لغایت 4 مرداد)با همکاری تعدادی از موسسات مردم نهاد با ایجاد غرفه در محوطه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به مدت سه روز اقدام به گرد آوری کتاب های اهدایی مردم نمود که در این مدت منابع قابل توجهی جمع آوری شد.
عزیزخانی همچنین با اشاره به تخصیص 50 میلیون ریال اعتبار از طریق امور سیاسی و اجتماعی استانداری اردبیل برای خرید کتاب های مربوط به تاریخ اردبیل افزود: در تلاش هستیم تمامی کتابهای منتشر شده در این خصوص را خریداری نمائیم.
وی همچنین به تهیه 21 حلقه لوح فشرده از کتاب هایی که در موزه آرمیتاژ لنینگراد(سن پطررزبورگ روسیه) نگهداری می شود اشاره کرد و گفت: این منابع جزو آثار ارزشمند در حوزه تاریخ اردبیل هستند که در تامین نیاز های علمی و اطلاعاتی محققان و پژوهشگران نقش اساسی را برعهده خواهند داشت.
بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 305