با اعلام نهاد کتابخانه های عمومی کشورصورت گرفت؛بازگشایی کتابخانه های عمومی از اول تیرماه

کتابخانه های عمومی با رعایت پروتکل های بهداشتی فاز سوم فعالیت کتابخانه ها از اول تیرماه آغاز می شود.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل با اعلام این خبر اظهار داشت: بر اساس اعلام نهاد کتابخانه های عمومی کشور با توجه به ظهور بیماری کرونا در اواخر سال گذشته ، کتابخانه های عمومی به منظور پیشگیری از شیوع این بیماری از نیمه دوم اسفند ماه سال گذشته، بر اساس دستور العمل ابلاغی از ستاد مبازه با کرونا ارائه خدمات خود به صورت حضوری را متوقف نموده و ادامه فعالیت های فرهنگی و کتابخانه ای در فضای مجازی دنبال شد.
وی افزود؛ در طول این مدت فعالیت های متعدد فرهنگ ازجمله ؛ معرفی کتاب در فضای مجازی، برگزاری مسابقه نقاشی در موضوعات مختلف، اجرای پویش کتابخوانی با عنوان در خانه بمانیم و کتاب بخوانیم و همچنین دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی به صورت مجازی در بستر الکترونیکی برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با بیان اینکه فعالیت این مجموعه های فرهنگی در فاز های اول و دوم از تاریخ  29 اردیبهشت با هدف ساماندهی و ضدعفونی کتابخانه های عمومی آغاز شد افزود: در این مدت کارکنان کتابخانه های عمومی با حضور در محل کار خود امورات مربوط به مخازن کتاب، مرجع و بخش کودک  را ساماندهی نموده و بستر های لازم را برای حضور فیزیکی اعضای کتابخانه فراهم نمودند.
پروانه رضاقلیزاده خاطر نشان کرد: در فاز سوم بازگشایی که از اول تیرماه آغاز می شود ساعات کاری کتابخانه ها به مدت 5 ساعت در هرشیف کاری از ساعت 8 صبح لغایت 18 عصر تعیین شده است و در بعضی از شهرستانهایی که به دلیل شیوع کرونا، در صورتی که فرمانداری دستور تعطیلی اداره را به صورت رسمی و کتبی اعلام کنند کتابخانه های عمومی نیز به تبع آن تعطیل خواهند شد.
این مقام مسئول در کتابخانه های عمومی در ادامه سخنان خود گفت: اجرای برنامه های کتابخوانی که مستلزم حضور افراد در کتابخانه ها باشد تا اطلاع ثانوی ممنوع است و سالن های مطالعه با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی و تغییر چیدمان فعال خواهند بود.
افزایش زمان عضویت اعضا و عدم اعمال جریمه دیرکرد کتاب
رضاقلیزاده  تصریح کرد: کتاب هایی که  در مدت بسته بودن کتابخانه ها به صورت امانت در نزد اعضا مانده اند شامل اعمال جریمه نخواهد شد و از این تاریخ امانت کتاب از 15 روز به یک ماه افزایش خواهد یافت.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان افزود: به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی در خصوص منابع مکتوب، کتاب های بازگشتی به مدت 7 روز در قرنطینه خواهد ماند و به منظور رفاه حال اعضای کتابخانه، زمان عضویت اعضا به مدت 4 ماه در سامانه سامان تمدید خواهد شد.
 
 
 
 
 [PageVisit]