برای اولین بار در استان اردبیل برگزار می شود؛نشست بین المللی « مقتل خوانی و مرثیه سرایی»

نخستین نشست تخصصی بین المللی «مقتل‌خوانی و مرثیه‌سرایی در ایران، قفقاز و آناطولی» برگزار می‌شود.


به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، اولین نشست تخصصی بین المللی با عنوان « مقتل خوانی و مرثیه سرایی در ایران، قفقاز و آناطولی» با اهتمام محفل ادبی شمس عطار اردبیلی و با حضور مهدی میرزا رسول زاده، دبیر این محفل؛ محمد قاضی دهی، دانش آموخته ادبیات و پژوهشگر از ایران ؛گول بالا احمداُف  از روحانیان و شاعران آئینی کشور جمهوری آذربایجان و ارکان بدیر، دانش آموخته ی رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران و استاد دانشگاه « ایغدیر» کشور ترکیه در روز شنبه، 5 مهرماه از ساعت 10 صبح به وقت ایران،  به صورت مجازی برگزار خواهد شد.
 مهدی میرزا رسول زاده با بیان اینکه مقتل‌خوانی یکی از آیین‌های دیرین در مناطق شیعه‌نشین است گفت: مقتل خوانی در سال‌های اخیر و بنا به توصیه مقام معظم رهبری در راستای احیای سنن قدیمی در اقامه عزای حسینی، بعد از فراز و نشیب‌هایی از زمان پیدایش آن، دوباره مورد توجه قرار گرفته است.
دبیرمحفل ادبی کتابخانه های عمومی استان با اشاره به اشتراکات مهم کشورهای ترک زبان همسایه در حوزه های اجتماعی، فرهنگی و مذهبی گفت: هدف از برگزاری این نشست ها ایجاد پل ارتباطی برای آشنایی بیش از پیش شاعران و فرهیختگان در کشور های مسلمان با همدیگر و همچنین مراسم ها و آئین های مذهبی است.
وی گفت: سه حوزه جغرافیایی ایران، قفقاز و آناطولی، در کنار مشابهت‌های فرهنگی در دیگر زمینه‌ها، در خصوص پاسداشت مقام شهدای کربلا و حضرت سیدالشهدا (ع) نقاط اشتراک فراوانی دارند و بررسی داد و ستدهای فرهنگی این سه منطقه در موضوع مقتل‌خوانی و مرثیه‌سرایی، همچنان که یک اقدام علمی و پژوهشی محسوب می‌شود، بی‌تردید در تقریب و همگرایی بیشتر هر سه ملت نیز مؤثر است.
میرزا رسول زاده خاطرنشان کرد: سخنرانان این مراسم فرهنگی، تاریخچه شکل گیری مقتل خوانی و مرثیه سرایی در کشور های متبوع خود را تشریح و وجوه مشترک سروده های مذهبی و آئین های عاشورایی را بررسی خواهند کرد.
گفتنی است، این نشست با همکاری محفل ادبی شمس عطار اردبیلی، وابسته به اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل؛ مرکز پژوهش‌های فرهنگی آذربایجان، وابسته به دانشگاه محقق اردبیلی و همچنین با مشارکت حوزه هنری استان تمهید و تدارک شده است .
شرکت در این نشست برای عموم آزاد بوده و با مراجعه به لینک: online.exir-ac.ir/ch/mahfel و کلیک روی گزینه "میهمان" قابل دسترسی است.
 
 
عكس هاي مرتبط :
 [PageVisit]