همزمان با دهه اول مه محرم؛سوگواره شعر مجازی در اردبیل برگزار شد

دبیر کانون ادبی شمس عطار اردبیلی گفت: ترویج مرثیه و مداحی در اردبیل ریشه در علاقه مردم این منطقه به خاندان نبوی دارد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، نخستین سوگواره شعر مجازی محافل ادبی به ابتکار نهاد کتابخانه های عمومی کشور با عنوان «ده شب ده محفل» و با مشارکت محافل ادبی استان‌های اردبیل و آذربایجان های شرقی و غربی برگزار شد.
در این نشست که به میزبانی اداره کل امور فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی برگزار می شد، شاعرانی از استان‌های شرکت کننده در خصوص واقعه عاشورا به شعر خوانی و مرثیه سرایی پرداختند.
این برنامه در استان اردبیل، به همت محفل ادبی شمس عطار اردبیلی و با حضور دکتر مهدی میرزارسول زاده، دبیر کانون ادبی کتابخانه های عمومی استان؛ وفا منافی، از شعرای آیینی استان و محمد سیمزاری، شاعر، پژوهشگر و فعال حوزه های فرهنگی و اجتماعی برگزار شد.
شاعران شرکت کننده در مراسم به قرائت مرثیه هایی در رثای امام حسین (ع) و یاران باوفایش بویژه پیام رسان واقعه کربلا حضرت زینب (س) پرداختند.
مهدی میرزا رسول زاده نیز در این نشست به اشاره به سبقه تاریخی شاعران استان در ایجاد و ارائه آثار فاخر ادبی در حوزه سوگواری های محرم و حضرت امام حسین (ع) گفت: تاریخ مرثیه اردبیل به این چند دهه محدود نیست و بلکه این سرزمین از چندین سده قبل یکی از کانون های مهم مرثیه سرایی در ایران محسوب می شود و بعضی صاحبنظران معتقدند: تنوع آب و هوایی، طبیعی و شرایط ویژه اقلیمی در پرورش ذوق و قریحه انسان برای سرودن اشعار زیبا و دل انگیز تاثیر زیادی دارند.
دبیر کانون ادبی شمس عطار اردبیل افزود: در کنار طبیعت و اقلیم بکر اردبیل باید  عامل اصلی ترویج مرثیه سرایی در این منطقه را عشق و علاقه قلبی مردم این سرزمین به خاندان نبوی دانست که در قالب هنر تجلی یافته و شکوفا شده است. این هنر در اردبیل به همین دلیل در دوره صفویه در ادبیات منطقه مطرح شد و به اوج درخشش خود رسید.
 وی خاطر نشان کرد: از آن هنگام بود که ده ها نفر از عندلیبان دارالارشاد اردبیل با نظمی روان و دلنشین به توصیف حماسه حسینی و مدح و منقبت و ذکر مصائب ائمه معصومین (ع) پرداختند.
شایان ذکر است که این برنامه در بستر اینترنتی و به صورت زنده از طریق نرم افزار اسکای روم برای مخاطبان پخش می شد و علاقه مندانی از اقصی نقاط میهن اسلامی نظاره گر آن بودند.
 
عكس هاي مرتبط :
 [PageVisit]