در راستای برگزاری سلسله نشست های کتابخوانی آنلاین؛ برگزاری نشست« راز های قصه گویی خلاقانه» درکتابخانه مرکزی اردبیل

دکتر محمد سیمزاری گفت: قصه یکی از میراث های کهن جامعه بشری است که در هر شرایط روزگار به نسل های بعدی منتقل می شود.


به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، نشست بررسی راز های قصه گویی خلاقانه برای کودکان با حضور دکتر محمد سیمزاری، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل در بخش کودک کتابخانه مرکزی استان برگزار شد.
سیمزاری در این نشست آنلاین با بیان اینکه هنر قصه‌گویی با شیوه‌های كهن از زمانی متولد شده كه انسان به وجود آمده است اظهار داشت: تا زمانی که انسان بر روی این كره خاكی هست قصه هم خواهد بود.
وی گفت: قصه انسان را وارد یك دنیای پررمز و راز می‌كند. گاه درهای رمز و راز را به روی انسان می‌گشاید و گاه بر این درگاه قفلی می‌زند تا انسان را به تفكر وادار كند .قصه زبان حال و درون انسان است و زبانی است كه قابلیت ترجمه به زبان‌های دیگر را دارد، با باورها، عقاید، آداب و رسوم درآمیخته و نقش ویژه‌ای در ایجاد تغییرات فرهنگی جوامع ایفا می‌كند.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: خواندن قصه‌ها و داستان‌هاي ايراني براي كودكان، فرزندان ما را با فرهنگ و تاريخ ايران، با زندگي و رفتار ايرانيان، با خوي و عادات آنها آشنا و کودکان را به خواندن تشویق خواهد کرد.
 دکتر محمد سیمزاری تصریح کرد: عادت كتابخواني را بايد از سنين پايين به كودكان آموخت و آنها را در اين دوره زندگي با كتاب انس داد.
وی افزود: در گذشته مادران و مادر بزرگان با قصه‌گويي و نقل داستان اين وظيفه را به‌خوبي انجام مي‌دادند، امروزه مادران و پدران وظيفه آشناكردن كودكان با كتاب و برانگيختن آنها به خواندن كتاب را مي‌توانند با كتابخواني براي آنها انجام دهند.

این نویسنده استانی گفت: گوش و چشم بچه‌ها بايد از دوره طفوليت با كتاب انس بگيرد وكودكاني كه پدران و مادرانشان عادت به كتابخواني دارند و ساعاتي از شبانه‌روز را با خواندن كتاب در خانه مي‌گذرانند، اين عادت را از آنها مي‌آموزند و نگاه و احساسي خاص به كتاب پيدا مي‌كنند.
گفتنی است این برنامه به صورت زنده از اینستاگرام اداره کل کتابخانه های عمومی (@ardabilpl) و اینستاگرام دفتر امور امور اجتماعی استانداری اردبیل( @ostandari.egtemaee) و اینستاگرام پویش# در_ خانه_ بمانیم ( @dar_khane_bemanim) پخش شد.

 
عكس هاي مرتبط :
 [PageVisit]