فهرست

بازتاب اخبار

در دومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان اردبیل مطرح شد؛

نقش بی بدیل کتابخانه ها در توسعه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار اردبیل گفت: کتابخانه ها مرجع فرهنگی برای همه اقشار بویژه برای جویندگان دانش محسوب می شوند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان اردبیل با حضور،رضاقاسمیان، معاون سیاسی امنیتی استاندار اردبیل؛ پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و سایر اعضای حقیقی و حقوقی در محل سالن شیخ صفی استانداری اردبیل برگزار شد.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار اردبیل در این جلسه با بیان اینکه افزایش تمرکز، توسعه تفکر نقاد، تقویت توانایی‌های نوشتاری و آشنایی با تاریخ و سرگذشت نسل های گذشته از فواید کتاب و کتاب‌خوانی است اظهار داشت: جامعه‌ای فرهیخته محسوب می‌شود که شهروندان آن به کتاب و کتاب‌خوانی اهمیت دهند و آن را جزء اولویت‌های خود قرار دهند؛ چراکه پیشرفت یک جامعه در سایه‌ی کتابخانه‌ها و منظومه‌های آموزشی، پرورشی و فرهنگی است.
وی با بیان اینکه کتابخانه ها سهم بسزایی در توسعه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه دارند افزود: این مراکز علمی نقش مهمی در پیشرفت فرهنگ، آموزش و غنی کردن اوقات فراغت ایفا می کنند و با توجه به فرا رسیدن تعطیلات تابستانی دانش آموزان و دانشجویان بستر های مناسب برای حضور آنان در کتابخانه های عمومی و استفاده از منابع غنی علمی موجود در کتابخانه ها فراهم شود.
رضا قاسمیان خاطرنشان کرد: کتابخانه ها در جامعه ای که دانش و وسایل ارتباطی آن در حال پیچیده شدن است باید نقش وسیعتری ایفا کنندو با بکارگیری تکنولوژی های پیشرفته وظیفه اطلاع رسانی و اشاعه اطلاعات را به بهترین و سریعترین نحو انجام دهند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار تصریح کرد: مهم ترین نهادی که در هر کشور موظف است به نیازهای فرهنگی و اطلاعاتی همۀ اقشار جامعه پاسخ دهد، کتابخانه است و حضور کتابخانه در جامعه یک مرجع فرهنگی برای همه اقشار بویژه جویندگان دانش محسوب می شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از روند اقدامات صورت گرفته در حوزه های مختلف کتابخانه ای بویژه در حوزه ترویج کتاب و کتابخونی و اجرای برنامه های فرهنگی کتاب محور و همچنین توسعه بستر های سخت افزاری و نرم افزاری کتابخانه های عمومی استان اردبیل گفت: در حال حاضر 82 باب کتابخانه عمومی و مشارکتی فعال در سطح استان فعال هستند که قریب به یک میلیون نسخه کتاب در موضوعات مختلف در این مراکز ساماندهی و در اختیار علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی قرار می گیرد.
رضا قلیزاده برگزاری برنامه های فرهنگی، آموزشی، نشست های ترویجی کتاب و کتابخوانی را در کنار ارائه خدمات کتابخانه ای از اقدامات مهم فرهنگی کتابخانه های عمومی عنوان کرد و افزود: تمامی کتابخانه های عمومی با محوریت کتاب و متناسب با ایام و اعیاد ملی و مذهبی و مناسبت های مختلف به صورت مستمر برنامه های فرهنگی و کتابخوانی را اجرا می کنند و جشنواره سراسری کتابخوانی رضوی با موضوعات مربوط به سیره زندگانی ائمه معصومین بویژه امام رضا (ع) از مهمترین رویداد های فرهنگی در کتابخانه های عمومی است که همه ساله با مشارکت قشر های مختلف بویژه کودکان و نوجوانان برگزار می شود.
وی توسعه زیرساخت های فن آوری اطلاعات و ابنیه های فرهنگی را از دیگر اولویت های موجود در کتابخانه های عمومی عنوان کرد و گفت: در حوزه بروز رسانی تجهیزات کتابخانه ای اقدامات قابل توجهی طی سال های اخیر صورت گرفته است و برای تکمیل و راه اندازی پروژه های راکد مانده کتابخانه ای در بودجه سال جاری اعتبارات مناسبی اخذ شده است.
وی پروژه سالن آمفی تئاتر کتابخانه مرکزی اردبیل، کتابخانه روستایی دولت آباد شهرستان نمین، کتابخانه شهر جدید قصابه مشگین شهر، کتابخانه مرکزی خلخال و کتابخانه خیّرساز روستای ورگه سران شهرستان سرعین را از پروژه های در دست احداث عنوان و خاطر نشان کرد: اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل و بهره برداری از این پروژه ها مصوب شده و در تلاش هستیم پروژه سالن آمفی تئاتر کتابخانه مرکزی اردبیل و کتابخانه خیّرساز روستای ورگه سران را تا پایان سال تکمیل کنیم.
درادامه جلسه اعضای حاضر به ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات خود پیرامون توسعه فعالیت های فرهنگی و کتابخانه ای پرداختند.
 
 
عكس های مرتبط :