فهرست

اخبار برگزيده

در سومین روز از برگزاری ویژه برنامه از تبار قلم:

مراسم تجلیل از نویسندگان مطرح شمالغرب کشور به میزبانی اردبیل برگزار شد

سومین ویژه برنامه « از تبار قلم» با تجلیل از اسماعیل امینی نویسنده مطرح استان اردبیل و نویسندگان مطرح استانهای آذربایجانشرقی، آذربایجانغربی و زنجان به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل در فضای مجازی برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، سومین روز برگزاری ویژه برنامه « از تبارقلم» به میزبانی استان اردبیل  با حضور مجازی نویسندگان و مسئولین استانی از استان های آذربایجانشرقی، آذربایجانغربی، زنجان  و با حضور پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی، امیر رجبی، رئیس حوزه هنری استان اردبیل در سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی اردبیل  و حضور آنلاین اسماعیل امینی، نویسنده منتخب استان اردبیل برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در ابتدای این مراسم با قدردانی از حضور فعالان عرصه فرهنگی از سراسر کشور و همچنین نویسندگان منتخب دراین برنامه اظهار داشت: ارج نهادن و اهمیت دادن به نویسندگان و نخبگان فرهنگی در واقع یکی از شاخصه های مهم در حوزه های اجتماعی هست و یکی از موئلفه های مهم برای اقتدار فرهنگی هرجامعه محسوب می شود.
وی با بیان اینکه ارزش گذاشتن به سرمایه های اجتماعی و نخبگان فرهنگی موجب رفع بسیاری مشکلات در حوزه های اجتماعی است خاطر نشان کرد: افزایش هویت اجتماعی شهروندان در جامعه، موجب توسعه یافتگی فرهنگی و اجتماعی جامعه می شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل با اشاره به ظرفیت های غنی فرهنگی و نویسندگان و فرهیختگان در استان تصریح کرد: اسماعیل امینی به عنوان گنجینه ای از معلومات ادبی هستند و انتشار آثار ارزشمند ایشان در حوزه های مختلف نشان دهنده جایگاه ویژه این عنصر فرهنگی در بین اصحاب قلم است.
رضاقلیزاده افزود: استان اردبیل دارای نویسندگان مطرح در حوزه های مختلف علمی در سطح ملی و استانی است که امیدواریم با تداوم چنین برنامه هایی از خدمات ارزنده آنان نیز قدردانی شود.
در ادامه این مراسم امیر رجبی با قدردانی از این برگزاری این برنامه فاخر فرهنگی گفت: هدایت بخشی از برنامه های فرهنگی به بستر فضای مجازی و اجرای برنامه های فرهنگی و کتابخوانی در  کتابخانه های عمومی موجب جریان سازی مناسبی در حوزه های فرهنگی استان شده است و این فعالیت ها با استقبال اهالی علم و فرهنگ در بستر مجازی  همراه بوده است.
رئیس حوزه هنری استان اردبیل با اشاره به شآن و جایگاه نویسندگان اردبیل و قدمت نویسندگی در اردبیل افزود: نویسندگان استان اردبیل از دیر باز  فعالیت گسترده های را در این حوزه از خود به یادگار گذاشته اند به طوریکه در قرن هشتم هجری ( 770ه. ق) «کتاب صفوتالصفای ابن بزاز اردبیلی» که مربوط به زندگی نامه شیخ صفی الدین اردبیل است در 600 صفحه به عنوان یک کتاب تاریخی به  نگارش در آمده است و بعد از آن مجموعه آثاری از طریقت صفوی توسط شاعرانی که گرایش عرفانی داشتند منتشر شد وبه همین خاطر قدمت آثار مکتوب و نگارش شده در نظم و نثر در استان اردبیل قدمت دیرینه ای است.
وی در ادامه سخنان خود به ظهور نویسندگان مبرز در بعد از انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نویسندگان نام آور و ارزشمندی همچون امیر حسین فردی که به عنوان پایه گذار داستان نویسی و از نام آور ترین نویسندگان ادبیات داستانی هستنند از افتخارات فرهنگی استان اردبیل است.
وی با بیان اینکه افرادی همچون محمدرضا بایرامی، داوود غفارزادگان، ناصر فیض( حوزه طنز) و اسماعیل امینی از ستارگان درخشان نویسندگی استان اردبیل هستند خاطرنشان کرد: اسماعیل امینی در تراز ملی جزو قله های ادبیات معاصر و حوزه طنز است و این انتخاب بجا و شایسته ی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در تجلیل از این نویسنده فاخر در حوزه طنز ارزشمند است.
در ادامه این مراسم اسماعیل امینی، نویسنده منتخب در ویژه برنامه « از تبار قلم» از استان اردبیل طی سخنانی با بیان اینکه استان اردبیل جزو استان های درخشان و دارای مفاخر متعدد علمی و فرهنگی است گفت: چهره های درخشان علمی در حوزه های مختلف بویژه در ادبیات پروش یافته استان اردبیل هستند که از مهمترین این اساتید که حق استادی هم بر بنده دارند مرحوم عمران صلاحی از روستا های تابعه شهر اردبیل هستند.
وی با بیان اینکه بر خلاف باور بسیاری از نویسندگان که اذعان می کنند، طنز در آثار نویسندگان و ادبیات دوران های قبلی ما جایگاهی نداشته است بر این باورم که در شعر شاعرانی همچون ناصرخسرو که عمدتا شعر فلسفی می سرودند، دارای طنز است.
امینی طنز را یک گونه بسار جدی بیان ادبی دانست و افزود: مقدمات لازم برای ایجاد شاخه ای در دوره کارشناسی ارشد رشته ادبیات با عنوان طنز فراهم شده است.
این نویسنده منتخب ویژه برنامه « از تبار قلم» خاطر نشان کرد: تحقیق و پژوهش های زیادی در حوزه طنز منتشر کرده ام و کتاب های زیادی نیز در این زمینه چاپ نموده ام که یکی از مهمترین این کتا بها بعنوان « محمد زورگیر» که برگرفته از کتاب سعدی است از جایگاه ویژه ای در نزد من برخوردار است.
در ادامه این مراسم  با توجه به ارتباط مجازی این نویسنده با برنامه ، لوح تقدیربا امضای علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور توسط مجری برنامه قرائت و از خدمات فرهنگی وی تجلیل شد.
 
 
عكس های مرتبط :