فهرست

شهرستان پارس آبادهمزمان با هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار؛ تجلیل از فعالان کتاب و کتابخوانی و افتتاح پیشخان کتاب « یارمهربان» در استان اردبیل آئین تجلیل از فعالان کتاب و کتابخوانی و راه اندازی اولین پیشخان کتاب استان اردبیل به میزبانی شهرستان پارس آباد برگزار شد.  به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، مراسم تجلیل از فعالان و علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی با حضور حجت اسلام علی اکبر باقری بنابی، امام جمعه پارس آباد؛ ابراهیم امامی فرماندار؛ عباس جهانگیرزاده، نماینده مردم شهرستان های پارس آباد اصلاندوز و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی ؛ پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل؛ رضوان باقلاچی، معاون مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و روئسای دستگاههای اجرائی و اداری شهرستان و جمعی از علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی به صورت آنلاین و حضوری در مجتمع آراز شهرستان پارس آباد برگزار شد.
حجت الاسلام باقری در این مراسم با اشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی در جهت اعتلای جامعه اظهار داشت: امروز جامعه بیش از هرزمان دیگری نیازمند توسعه علمی در ابعاد مختلف است و تحقق این هدف مهم با ترویج فرهنگی کتاب و کتاب خوانی به وجود خواهد آمد.
وی به تأثیر عمیق کتاب در گسترش فرهنگ جامعه و سرعت بخشیدن به پیشرفت روز افزون جامعه اشاره کرد و گفت:  اهمیت کسب علم و دانش برای پیشبرد علمی جامعه انکارناپذیر است تا جایی که نمی توان توسعه و رشد همه جانبه جامعه را  بدون در نظر گرفتن فرهنگ مطالعه و کتاب مورد بررسی قرار داد لذا از این منظر، کتاب و کتابخوانی از مقوله های قابل توجه فرهنگی است که ترویج آن در جامعه همواره ضروری به نظر می رسد.
نماینده مردم شهرستان های پارس آباد،اصلاندوز و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی ایجاد بستر های مناسب فرهنگی برای استفاده اقشار مختلف بویژه دانش آموزان و دانشجویان را ضروری دانست و خاطر نشان کرد: راه اندازی ایستگاه های کوچک کتابخوانی در مناطق مختلف می تواند در راستای دسترس پذیر شدن کتاب برای آحاد مختلف موثر باشد.
جهانگیرزاده با ابراز تاسف از عدم تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی شهرستان پارس بعد از گذشت 13 سال از آغاز این پروژه فرهنگی گفت: تلاش های لازم را به منظور تحقق اعتبار مورد نیاز این مجموعه عظیم فرهنگی  از محل اعتبارات ملی و استانی انجام خواهم داد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در این مراسم با بیان فعالیت های کتابداران در بستر های الکترونیکی و همچنین فضا های کتابخانه ای اظهار داشت: با محدودیت های بوجود آمده ناشی از شیوع کرونا در ارائه خدمات حضوری فرهنگی و کتابخانه ای به اقشار مختلف، بیش از 5 هزار برنامه فرهنگی، کتابخوانی، مسابقات فرهنگی و نقاشی، رونمایی کتاب، نقدو بررسی و معرفی کتاب و سایر برنامه های کتابخوانی در بستر فضای مجازی به همت کتابدران استان برگزار شده است و این روند با برداشته شدن محدودیت ها نیز ادامه خواهد شد.
وی با اشاره به راه اندازی اولین پیشخان کتاب در استان در یکی از مناطق حاشیه ای شهرستان پارس آباد اظهار داشت: تامین اعتبار این واحد فرهنگی از محل کمک های امور اجتماعی و فرهنگی استانداری اردبیل صورت گرفته است و ما در تلاش هستیم با توسعه این واحد ها در جهت کاهش محرومیت های فرهنگی و پیشگیری از آسیب های فرهنگی با ارائه خدمات فرهنگی و کتابخانه ای تلاش کنیم.
حجت الاسلام پورمحمد رئیس اداره کتابخانه ها ی شهرستان پارس آباد در طی سخنانی با تبریک هفته کتاب اظهار داشت : کتابخانه  های عمومی فارغ از رسالت اصلی خود در ارائه خدمات کتابخانه ای در تولید محتوای فرهنگی و اجرای برنامه های انلاین کتابخوانی برای با حضور مجازی اعضای کتابخانه فعال هستند.
وی خاطر نشان کرد: اجرای برنامه های متعددو نشست های فرهنگی با حضور فرهیختگان و کتابخوانان در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و جذب علاقه مندان به کتابخانه های عمومی نقش مهمی را دارد.
در ادامه این مراسم ضمن تجلیل از منتخبین بیست و نهمین هفته کتاب و کتابخوانی، از اولین پیشخان کتاب با نام «یارمهربان» در شهرستان پارس آباد بهره برداری شد.
گفتنیست در این برنامه با برقراری ارتباط تصویری با شهرستان های استان از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی با اهدای لوح و هدیه تجلیل شد و در بخش «کتابداران برتر» سه نفر از کتابداران استان به ترتیب؛ ابراهیم حیدری، مسئول کتابخانه عمومی وحدت عنبران؛  فاطمه الزهرا ندیری، مسئول کتابخانه مرحوم امیر حسین فردی و نرگس نجفی سربند، مسئول کتابخانه شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان کتابدران مسئول برتر کتابخانه تجلیل شدند.
در بخش  کتابخانه های برتر نیز، کتابخانه  عمومی شهید سبزعلی پور شهرستان کوثر و کتابخانه عمومی برندق شهرستان خلخال  به عنوان کتابخانه برتر نهادی انتخاب و به ترتیب  از خانمها زهرا قاسمی و ثریا حمدی تجلیل شدند.
در بخش کارکنان خدمتگزار، آقای پژمان صبحی به عنوان نیروی منتخب خدماتی تجلیل شد.
در بخش کتابخوانان منتخب نیز، امیر عباس پورمند به عنوان کتابخوان خردسال ازکتابخانه عمومی امیرکبیر شهرستان کوثر؛ نیایش درگاهی عضو کودک کتابخانه عمومی شهید اندرزگوی روستای ایران آباد شهرستان پارس آباد؛ در بخش نوجوان عسل اسدی کتابخوان منتخب از کتابخانه عمومی شهید مطهری اردبیل؛ در بخش جوان و بزگسال نیز به ترتیب فاطمه مقیم زاده ازکتابخانه عمومی پروفسور محبوب شهرستان مشگین شهر و زهرا روح اله زادگان از کتابخانه مرکزی اردبیل تجلیل شدند.